پایگاه خبری تحلیلی ابصارخبر اردبیل ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۳
به مناسبت روز اردبیل انجام گرفت؛

تجلیل از اولین بانوی استاد شیمی ایران در اردبیل

مینو دبیری، اولین بانوی استاد رشته شیمی آلی در ایران و عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی در آستانه روز اردبیل در دانشگاه محقق تجلیل شد.

به گزارش خبرنگار ابصارخبر، عصر امروز مراسم تجلیل از بانوی اردبیلی استاد رشته شیمی آلی و یکی از پر افتخارترین دانشمندان کشور در علوم پایه با حضور اعضای هیأت مدیره انجمن نانوی استان، معاونین دانشگاه، مدیر کل امور اجتماعی استاندار، جمعی از مدیران نهاد ها و دستگاه های اجرایی استان و نفرات برتر هفتمین مسابقه  ملی نانو در اردبیل توسط بنیاد نخبگان استان با همکاری دبیرخانه روز اردبیل، انجمن نانو فناوری و انجمن شیمی دانشکده علوم در سالن اجتماعات دانشکده علوم پایه دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد.

ترویج آیین تکریم دانشمندان، باعث اثرگذاری در نسل جوان می شود

 حسین شایقی رئیس بنیاد نخبگان استان اردبیل در مراسم تجلیل از مینو دبیری بانوی اردبیلی و اولین استاد زن رشته شیمی آلی در ایران با بیان اینکه توسعه و ترویج آیین تکریم دانشمندان باعث اثرگذاری در نسل جوان و زمینه ساز ورود افراد مستعد جامعه به پژوهش می شود، گفت: این کار باعث الگوسازی در سطوح مختلف جامعه نیز می شود.

وی در ادامه سخنان خود به سند راهبردی بنیاد نخبگان در اینخصوص اشاره کرد و گفت: همایش نکوداشت این محقق اردبیلی در حوزه علوم پایه بخصوص علم شیمی موجب انتقال بهتر علوم به جامعه می شود.

رئیس بنیاد نخبگان استان از دبیری بعنوان نمونه و الگوی نظم،اخلاق و عمل نام برد و گفت: بدون تردید وی از نقش آفرینان علوم پایه در کشور بوده و نامشان در سپهر علم کشور خواهد درخشید.

جامعه ای که نتواند نخبگانش را تکریم کند، بزرگترین خسران را خواهد دید

حبیبی رئیس انجمن نانو اردبیل نیز در این مراسم با بیان اینکه جامعه با تعالی به خودش ارزش می دهد،گفت: جامعه ای که نتواند نخبگانش را تکریم کند بزرگترین خسران را خواهد دید.

وی فرار مغزها را در همین راستا دانست و افزود: اگر دانشمندان خود را تکریم کنیم در واقع در راستای پیشرفت کشور گام برداشته ایم.

این شاگرد علم شیمی با بیان اینکه دهه 50 کمتر از 20 خانم در اردبیل تحصیلات دبیرستانی داشتند، گفت: امروز فضا و عرصه برای رشد بانوان به حدی فراهم شده است که گوی سبقت را از مردان نیز ربوده اند.

حبیبی در ادامه سخنان خود به سوابق این استاد علم شیمی در ایران پرداخت و گفت: چاپ 130 مقاله در مجلات علمی معتبر، و قرارگرفتن در زمره 1% دانشمندان برتر جهان که تنها 270 نفر از دانشمندان ایران در این فهرست قرا دارند،نشان از توان بالا و جایگاه رفیع علمی ایشان است.

رسالت اساتید علم شیمی، تولید علم است

 علی نعمت اله زاده مدیر گروه شیمی دانشگاه محقق نیز در این مراسم از علم شیمی بعنوان حیات بخش علوم پایه  نام برد و گفت: رسالت اساتید علم شیمی، تولید علم است و شایسته است دانشجویان این رشته با تشکیل گروه هایی به دنبال ایجاد شرکت های دانش بنیان باشند تا بتوانند محصولات تولیدی خود در محیط آزمایشگاهی را با برندی ممتاز وارد بازار مصرف داخلی و خارجی کنند.

مینو دبیری اولین بانوی استاد رشته شیمی آلی در ایران است که در اردبیل به دنیا آمده و پس از گذراندن تحصیلات مقدماتی، کارشناسی خود را در رشته شیمی دانشگاه شهید بهشتی  به پایان برد و جهت طی مدارج علمی به انگلستان عزیمت کرد و مقاطع ارشد و دکتری خود را در دانشگاه های لندن و کینز کالج به پایان برد.

وی دارای 125 مقاله بین المللی، 8 کتاب تألیفی و 3 کتاب ترجمه است.

شرکت در 7 کنفرانس بین المللی و استاد راهنمای 50 پایان نامه ارشد و 10 رساله دکتری است از جمله افتخارات این دانشمند برتر کشور در علوم پایه است.

مشاور علمی شرکت لابراتوار های سینا دارو، مشاور علمی شرکت نفت پارس، عضو شورای عالی پژوهشکده علوم محیطی دانشگاه شهید بهشتی، مدیر گروه بررسی آلاینده های زیست محیطی، معاون گروه شیمی دانشکده علوم دانشگاه شهید بهشتی و نماینده تحصیلات تکمیلی گروه شیمی در دانشکده علوم از جمله مسئولیت های آموزشی و اجرایی مینو دبیری عنوان شده است.

اولین بانوی استاد رشته شیمی آلی در ایران جزو 1% دانشمندان برتر جهان در سالهای 2012، 2014،2015 و 2016 و پر استناد ترین دانشمند ایران در سال های 2003 تا 2008 نیز  بوده است.

انتهای پیام/