کد خبر: 7474 ۱۷:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸

رئیس دانشگاه فرهنگیان اردبیل؛

تحقق حیات طیبه،اصلی ترین آرمان دانشگاه فرهنگیان است

رئیس امور پردیس های دانشگاه فرهنگیان اردبیل با بیان اینکه سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در چشم انداز افق 1404 ترسیم شده است، گفت: تحقق حیات طیبه در کشور، اصلی ترین معیار دانشگاه فرهنگیان است.

تحقق حیات طیبه،اصلی ترین آرمان دانشگاه فرهنگیان است

به گزارش خبرنگار ابصارخبر، هفته معلم و تجلیل از مقام معلم بهانه ای دست داد تا به سراغ رئیس دانشگاه فرهنگیان استان  مکانی که در آن معلمان این اینده سازان کشور در آن پرورش می یابند برویم تا با اهداف و ارمان های این دانشگاه بیشتر آشنا شویم.

رضا عبدی فارغ التحصیل رشته دبیری زبان انگلیسی از دانشگاه اصفهان و  رئیس امور پردیس های دانشگاه فرهنگیان اردبیل است که از همان ابتدای ورود به آموزش و پرورش و با دغدغه ای که داشت پله های ترقی را به سرعت پیمود تا پس از عضویت در هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی به عنوان سومین رئیس امور پردیس های دانشگاه فرهنگیان استان اردبیل  مطرح شود.

ابصارخبر: ضمن معرفی خودتان از انگیزه تان جهت فعالیت در امر اموزش و پروش بگویید؟

وقتی در کنکور شرکت کردم، دوست داشتم همواره در جاهاییکه از وسعت نقش آفرینی برخوردار است فعالیت کنم و تعلیم و تربیت را یکی از فعالیت های ارزشمندی یافتم که دارای پتانسیل بالایی برای نقش آفرینی است بنابراین به سمت گرایش پیدا کردم. آشنایی با زبان رایج دنیا می توانست زمینه های دسترسی به اخرین تحولات و یافته های علمی و وقایع جهانی برایم فراهم کند به همین خاطر تصمیم گرفتم در این رشته ادامه تحصیل دهم تا علاوه بر اینکه خودم به مدارج بالا برسم بتوانم برای آینده کشور نیز مثمر ثمر شوم.

در کنکور رشته دبیری زبان انگلیسی را انتخاب کردم و توانستم در دانشگاه تربیت معلم تهران پذیرفته شوم، بلافاصله با رتبه یک در کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه تهران پذیرفته شدم  و از طریق استعدادهای درخشان در مقطع دکتری از دانشگاه اصفهان پذیرش گرفتم.

اوایل خدمتم در منطقه انگوت از روستای قره آغاج شروع شد، سالهای اولیه تدریس، هم در دانشگاه فعالیت می کردم و هم با سازمان حج و زیارت در برگزاری دوره ها همکاری داشتم و همه این ها توام با تدریس در منطقه محل خدمت بود.

از همین ابتدا عقیده داشتم که انسان باید از نقش افرینی گسترده برخوردار باشد به همین خاطر به آن سمت رفتم و تعلیم و تربیت که نقش سازندگی جامعه را بر عهده دارد را انتخاب کردم تا بتواند در این زمینه برای آینده کشور نقش افرینی کنم.

ابصارخبر: قله های دانشگاه فرهنگیان کجاست و اینکه به  نظر شما آرمان و هدف دانشگاه فرهنگیان چیست؟

در تنظیم سند چشم انداز  افق 1404 و تحقق آن، نظام تعلیم و تربیت هم از لحاظ سند توسعه علمی کشور  و  هم سند تحول بنیادین آموزش و پرورش از نقش ویژه ای برخوردار است به همین خاطر  آرمان فعالیت های دانشگاه فرهنگیان نیز در این حیطه ترسیم شده است.

اصلی ترین معیار، تحقق حیات طیبه است

نظام معیار اسلامی و حیاط طیبه،  ارمان اصلی دانشگاه فرهنگیان است که با همکاری آموزش و پرورش باید محقق شود. آرمان ذکر شده آرمانی روشن و مقدس است که در سند تحول بنیادی و در اساسنامه مفصل به آن اشاره شده است.

در خصوص نحوه تحقق موارد اشاره شده در اسناد نیز فعالیت متنوع فرهنگی و اجتماعی پیش بینی شده است.که با جدیت دنبال می شود.

دانشجو معلمان در کنار برنامه های رسمی آموزش و پرورش، برنامه های متنوع فرهنگی، اجتماعی و سیاسی، مهارت آموزی نیز کسب می کنند تا بتوانند فرزندان این سرزمین را به سمت حیاط طیبه هدایت کنند.

ابصارخبر: دانشگاه فرهنگیان در جامعه از چه جایگاهی برخوردار است و اینکه این دانشگاه  برای آینده چه برنامه های مد نظر دارد؟

خوشبختانه استقبال خوب جوانان از دانشگاه فرهنگیان موجب شده است که رتبه های برتر کنکور، این دانشگاه را برای تحصیل و ادامه مسیر زندگی خودا انتخاب کنند.

دانشجومعلمان از بدو ورود به دانشگاه، استخدام آزمایشی وزارت آموزش و پرورش محسوب می شوند، بنابراین توانمندی ها و ظرفیت های دانشگاه فرهنگیان از پتانسیل بالایی برای پرورش آینده سازان این مملکت برخوردار است بطوریکه با پرورش انسان های فرهیخته در صدد است تحول عظیمی در جامعه ایجاد کند.

از آنجاییکه آموزش و پرورش بنا دارد معلمان مورد نیاز آینده  خود را صرفا از طریق دانشگاه فرهنگیان جذب کند به همین خاطر دانشجومعلمان فعالیت های علمی و مهارتی خود را در این دانشگاه به نحو احسن سپری می کنند.

نقش آفرینی در نظام تعلیم و تربیت بسیار با اهمیت است و کسانیکه علاقمند به توسعه نظام معیاری اسلامی هستند افتخار می کنند این فرصت را دارند که بخشی از نظام مقدس تعلیم و تربیت باشند و این کار را نه تنها فرصت بلکه نعمت می دانند.

 

انتهای پیام/ج