کد خبر: 7362 ۲۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۸

گزارشی از وضعیت سیل در گلستان

بعد از حدود یک هفته از وقوع سیل در استان گلستان با تلاش‌های صورت گرفته، میزان آبگرفتگی شهر آق‌قلا که در سیلاب اخیر بیشترین خسارت را دیده بود از 70 درصد آبگرفتگی، در حال حاضر به حدود 30 درصد رسیده است.

گزارشی از وضعیت سیل در گلستان

به گزارش ابصارخبر حدود یک هفته از وقوع سیل در استان گلستان می‌گذرد و همه دستگاه‌های امدادی و نهادهای نظامی و دولتی برای کمک به مردم سیل‌زده این استان در تلاش هستند. شهر آق‌قلا که در سیلاب اخیر بیشترین خسارت را دیده است، به گفته فرماندار این شهر حدود 70 درصد دچار آبگرفتگی شده بود که در حال حاضر این میزان به حدود 30 درصد رسیده است.

فرماندار آق قلا:

30 درصد شهر آق قلا همچنان دچار آبگرفتگی است

به گزارش گلستان ما؛ امانگلدی ضمیر پیش از ظهر امروز به خبرنگاران گفت: روند تخلیه آب در شهرستان آق‌قلا همچنان ادامه دارد و اکنون 30 درصد شهرستان آق‌قلا در محاصره آب قرار دارد.

فرماندار آق قلا تصریح کرد به دلیل اینکه شتاب برون رفت آب از رودخانه کند است، برخی از محله ها همچنان درگیر آبگرفتگی هستند و باید از پایین دست آب خارج شود تا مشکل این محلات نیز به طور کامل برطرف شود.

وی بیان کرد به همت سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی ایران شکاف و بریدگی‌هایی در راستای تخلیه آب از سطح شهرستان صورت گرفت همچنین پل‌هایی برای ارتباط با سایر شهرستان‌ها ایجاد شد.

ضمیر بیان کرد: با کاهش ارتفاع آب در شهرستان آق‌قلا خوشبختانه توانستیم آب را تاحدی از نقاط پایین‌دست شهرستان آق‌قلا اعم از حکیم‌آباد و کل‌آباد تخلیه کنیم و ارتفاع آب را از سه متر به کمتر از یک متر و نیم کاهش دهیم.

وی خاطرنشان کرد:  مسیر آق‌قلا به شهرستان گرگان بازگشایی شده است و روند تخلیه آب در سطح شهرستان آق‌قلا رو به بهبود است .

به گفته ضمیر مسیرهای این شهرستان  به سمت گنبدکاووس که بسته شده بود اکنون باز شده است .

فرماندار آق قلا گفت: مسیر آ‌ق قلا به سمت اینچه ‌برون توسط ارتش جمهوری اسلامی ایران تا امشب باز خواهد شد.

 

دستور تخلیه روستای حاجی‌آباد کردکوی صادر شد/ احتمال آلودگی آب شرب گمیشان

براساس تصمیم ستاد مدیریت بحران شهرستان کردکوی، فرماندار شهرستان کردکوی به دلیل جاری شدن روان آب شدید دستور تخلیه روستای حاجی آباددشت این شهرستان را صادر کرد.

ابراهیم قدمنان فرماندار شهرستان کردکوی از بالا آمدن سطح آب در رودخانه قره‌سو خبر داد و گفت: روستاهای کردکوی از جمله حاجی‌آباد، یساقی، مهترکلاته نسبت به تخلیه منازل مسکونی اقدام کنند.

وی افزود: اکنون آب رودخانه قره سو بالا آمده و وارد زمین‌های بالادست شده است.

همچنین براساس اعلام مرکز بهداشت شهرستان گمیشان، با توجه به ورود سیلاب به بخش‌هایی از شهر و احتمال آلودگی آب شرب تا اطلاع ثانوی حتماً از آب جوشیده و یا آب بسته‌بندی استفاده کنند. زیر هیچ شرایطی از آب انبار استفاده نشود.

پس از پایان سیلاب همه آب انبارها در شهرستان گمیشان باید تخلیه و ضدعفونی شود.

 

سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح نیز امروز با سفر به استان گلستان از نزدیک روند فعالیت‌ها برای تخلیه آب از آق‌قلا و کمک به سیل‌زدگان را بررسی کرد.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در آق قلا:
کمبودهای منطقه را تامین می کنیم/ سپاه و ارتش در حال حفر دو کانال مهم در انتهای رودخانه هستند

سرلشکر محمد باقری امروز در روستای «سلاق یلقی» آق‌قلا و در جمع مردم این مطقه، اظهار کرد: بعنوان فرمانده ستاد کل نیروهای مسلح وظیفه داشتم که از نزدیک در منطقه شما مردم عزیز ترکمن حضور پیدا بکنم.

وی مردم ترکمن را صبور و نجیب و مومن خواخواند و افزود: بعد از مواجه شما با سیل شدید، امر مقام معظم رهبری بود که نیروهای مسلح امکانات خودشان را برای کمک به مردم گسیل کنند.

 

golestanema8

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: بحمدالله نیروهای مسلح ، ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی انتظامی و وزارت دفاع با همه امکانات در منطقه حاضر شدند .

وی ادامه داد: امروز بنده آمدم که ازنزدیک کار این دوستان را ببینم، کمبودها را بررسی کنم و گزارش پیشرفت کار را بگیرم و در جلسه بعد از ظهر هر کمبودی را با حداکثر توان تامین و جبران خواهیم کرد.

سرلشکر باقری با بیان اینکه مسئله فروکش کردن آب، در حال انجام است، بیان کرد: لایروبی نشدن رودخانه‌ علت اصلی مشکل است، اما الان با وجود این آب انبوه داخل آن، امکان لایروبی وجود ندارد .

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اذعان کرد: هم اکنون در انتهای رودخانه بیل‌های مکانیکی سپاه و ارتش در حال حفر دو کانل مهم هستند که علاوه بر رودخانه، خروجی رودخانه را به دریا باز کنند و آب با سرعت بیشتری به سمت دریا انتقال پیدا کند و مابقی مناطقی که آب گرفته، آب آن فروکش کند و مابقی لایروبی بعد از این مرحله انجام شود.

وی اضافه کرد: نیروهای مسلح به عنوان یک اقدام اضطراری در حال تخلیه آب از خانه‌ها، مغازه‌ها و شهرها و روستاها هستند تا این مناطق از آب نجات پیدا کند.

سرلشکر باقری با بیان اینکه در حال حاضر باید اقداماتی انجام دهیم که اگر دوباره بارندگی شد، شهرها و روستاها مصون سازی شده باشند، خاطرنشان کرد: امروز درباره حصارکشی دور شهرها، ایجاد خاکریز و سیل‌بند نیز تصمیم‌گیری خواهد شد تا اگر بارش مجددی رخ داد و رودخانه طغیان کرد، آب وارد شهرها و روستاها نشود.

وی با بیان اینکه اقدامات درمانی و ایجاد بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها و کمک‌های امدادی و رساندن آب و غذا به این مناطق در حال انجام است، خاطرنشان کرد: ‌برقراری امنیت در حد مطلوب برای رفع نگرانی مردم برای سرقت و تعرض به اموال آنان به نیروی انتظامی و بسیج سپرده شد که تاکنون گزارشی از سرقت یا ناامنی در این منطقه وجود ندارد.

سرلشکر باقری به مسئله اقدامات بیمارستانی اشاره کرد و گفت:  ایجاد بیمارستان ها، درمانگاه ها و کمک های امدادی، رساندن غذا و آب در موارد ضرورت در حال انجام است.

 به گفته وی؛ برقراری امنیت در حدمطلوب که مردم نگران سرقت اموال و تعرض به اموالشان نباشند فعالیت هایی بود که نیروی انتظامی و بسیج دنبال کردند و بحمد الله گزارشی از سرقت و نا امنی در منطقه وجود ندارد و از اینکه مردم شریف این منطقه با صبوری  نسبت به این مشکل تحمل کردند قدردانی میکنم.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در خاتمه گفت:  ان‌شاءالله خداوند توفیق دهد که نیروهای مسلح و کارگزارن دولت بتوانند خدمت شایسته انجام دهند و مردم بتوانند به زندگی آرام خود برگردند.

 

مدیرعامل جمعیت هلال احمر گلستان:
توزیع بیش از 49 هزار بسته غذایی در گلستان/6 فروند بالگرد هلال احمر درحال خدمت رسانی هستند/مهمترین اقلام مورد نیاز سیل زدگان

محمدعلی هروی صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: 6 فروند بالگرد جمعیت هلال احمر در امدادرسانی به مردم مناطق سیل‌زده در حال کمک رسانی هستند.

وی ادامه داد:  بالگردهای جمعیت هلال احمر از زمان وقوع سیل تاکنون با 287 سورتی، 146 ساعت پرواز کرده و 198 هزار و 500 کیلوگرم بار را به وسیله یک هزار و 133 نیروی امدادی جابه جا کردند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر گلستان تصریح کرد: بالگردهای ارتش و سپاه نیز در این مدت 43 سورتی به مدت 25 ساعت پرواز داشته و 132 نیروی امدادی و همچنین 19 هزار و 100 کیلوگرم بار را جابه جا کردند.

وی بیان کرد: در همین مدت 59 دستگاه آمبولانس، 335 خودرو نجات و کمک ‌دار، 17 قایق نجات، 30 دستگاه خودرو سنگین، 6 فروند بالگرد و 202 دستگاه لجن‌کش برای امدادرسانی در مناطق سیل‌زده گلستان به کارگیری شده است.

هروی  با اشاره به ادامه   توزیع اقلام مورد نیاز بین مردم سیل‌زده استان خاطرنشان کرد: تاکنون 6 هزار و 810 تخته موکت،20 هزار و 116 تخته پتو،6 هزار و 494 کیلوگرم نایلون، 117 هزار و 911 بطری آب،30 هزار و 66 قوطی کنسرو، 71 هزارو 212 قرص نان، 49 هزار و 480 بسته غذایی و دیگر اقلام بین سیل‌زدگان توزیع شده است.

وی  درباره خدمات پزشکی تیم درمان اضطراری جمعیت هلال احمر هم گفت: تاکنون 16 پزشک، 18 پرستار، 6 کارشناس مامایی، پنج کارشناس بهداشت روان و سه کارشناس بهداشت محیط تاکنون 671 مورد خدمات پزشکی، 145 مورد خدمات پرستاری، 14 مورد خدمات مامایی، 112 مورد خدمات بهداشت روان و 76 مورد خدمات بهداشت محیط را در مناطق سیل‌زده ارائه دادند.

هری گفت: تاکنون بر اثر سیل 57 هزارو 28 نفر دچار حادثه شدند و 13 هزارو 22 نفر اسکان اضطراری پیدا کردند. در این مدت 28 نفر مصدوم به بیمارستان منتقل و پنج نفر نیز در محل درمان سرپایی شدند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر گلستان از کمک رسانی خوب  هم استانی ها و دیگر مناطق کشور  و  تحویل به هلال احمر خبرداد و ابراز کرد :141 هزارو یکصد بطری آب معدنی کوچک و بزرگ، 457 کیلوگرم برنج،110 هزار قرص نان، یکهزار و 400 جفت دمپایی، یکهزارو 780 جفت چکمه، 9 هزارو 899 عدد ظرف یکبار مصرف، یک هزار و 300  ثوب البسه و دیگر اقلام مانند قند، چای، حبوبات، روغن، خرما، تخم مرغ و شیرخشک کمک‌های مردمی تحویل به جمعیت هلال احمر است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر گلستان در خاتمه بیان کرد: مهمترین اقلام مورد نیاز مردم مناطق سیل‌زده لوازم خانگی، پوشاک، پوشک بچه، اقلام بهداشتی بانوان، حوله، لوازم بهداشتی شخصی مانند مسواک و خمیردندان، مواد شوینده و بهداشتی است.

 

رئیس بسیج سازندگی کشور:
هفت استان ‌معین امدادرسانی به مناطق سیل‌زده گلستان پای کار آمدند/ همه اقشار بسیج تا بازسازی و برگشت مردم به زندگی عادی در کنار مردم هستند

سردار محمد زهرایی رئیس بسیج سازندگی کشور بعد از حضور جانشین فرمانده کل سپاه و رئیس سازمان بسیج مستضعفین در مناطق سیل زده، یک مدل قرارگاهی برای استان گلستان و مازندران تعریف شد و 7 استان به  معین استان گلستان شدند که امروز خدمت سردار نظری فرمانده سپاه استان خراسان رضوی هستیم که مسئولیت امدادرسانی به گنبدکاووس، کلاله و مراوه‌تپه برای این استان در نظر گرفته شده است.

وی افزود: اگر ما مدل مردم پایه کردن در خدمت رسانی و باور این که مردم می‌توانند کارها را انجام دهند فقط باید هدایت، حمایت و نظارت شوند که کار صحیح، به موقع و در جای خودش عادلانه و محترمانه انجام شود، بسیاری از مشکلات حل می‌شود.

رئیس بسیج سازندگی کشور تصریح کرد: شبکه عظیم نیروی انسانی بسیج که جنس آن مردمی بوده و اعتماد متقابل با مردم وجود دارد می‌تواند کمک شایان به پیشبرد کارها کند.

زهرایی ادامه داد: قرارگاه های هفت‌ گانه ما از 2 روز قبل تشکیل شده و کمک های اولیه و ضروری توسط استان‌های معین جمع آوری شده و به شکل هدفمند به دست مردم می رسد.

سردار محمد زهرایی همچنین گفت: یه سری ملزومات مثل چکمه، مواد شوینده، تی، پارو، لجن کش و... نیاز است که مردم بتوانند هرچه زودتر به منازلشان برگردند که نیازسنجی انجام شده و استان های معین از مبدا به صورت هدفمند این نیازها را به مردم منطقه می رسانند.

وی با بیان اینکه در مقطع نخست نمی‌توان میزان خسارت را برآورد کرد، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه آب‌گرفتگی چند روزه به پایه و بنا ساختمان به مرور خسارت وارد می کند و در مقطع کنونی نمی‌توان میزان تخریب را برآورد کرد زیرا باید منتظر بود تا آب فروکش کند و مکان خشک شده و به حالت اول برگردد و آن زمان برآورد کارشناسی دقیق‌تر انجام شود.

رئیس بسیج سازندگی کشور بیان داشت: پس از مشخص شدن میزان خسارت وارده به منازل مسکونی و دام‌ها، باید دید دولت چه میزان منابع و تسهیلات در اختیار سیل‌زدگان قرار می‌دهد که ما به عنوان سازمان بسیج مستضعفین و بسیج سازندگی کمافی السابق اعلام آمادگی کردیم که بعد از برآورد منابع در ساخت و بازسازی به کمک مردم خواهیم آمد.

سردار زهرایی یادآور شد: اقشار 22 گانه مانند بسیج جامعه پزشکی، بسیج ادارات، کارمندان، عشایر و دیگر اقشار بسیج در لایه سوم نقش موثری در امدادرسانی به مردم دارند و تلاش می‌کنیم تا آرامش نسبی را به مردم برگردانیم.

رئیس بسیج سازندگی کشور گفت: نیروهای بسیج از همه اقشار تا بازسازی و برگشت مردم به زندگی عادی در کنار مردم هستند.

فعالیت 200 گروه جهادی در خدمت رسانی به مناطق سیل زده

رییس سازمان بسیج سازندگی کشور  گفت: در راستای کمک به حل مشکل و امدادرسانی به آسیب دیدگان سیل زده استان‌های مازندران، گلستان و خراسان شمالی، ۲۰۰ گروه جهادی بومی در حال خدمت رسانی هستند.


محمد زهرایی اظهار کرد: در حال حاضر بیش از ۲۰۰ گروه جهادی بومی بسیج سازندگی به استعداد ۴۰۰۰ جهادگر در بحران سیل این دو استان مشغول خدمت رسانی هستند.

محمد زهرایی افزود: تاکنون بیش از ۲۰دستگاه ماشین آلات سنگین ازقبیل کمپرسی. لودر بیل مکانیکی وگریدر در منطقه فعال شده‌اند و امیدواریم با بکارگیری ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز، نقشی اندک در راه امدادرسانی به سیلزدگان گلستان و مازندران و خراسان شمالی کمک به رفع آلام آنان داشته باشیم.

رییس سازمان بسیج سازندگی کشور گفت: تابحال بالغ بر۷کامیون حاوی پتو، کنسرو، آب معدنی و خشکبار از سایر استان‌ها جمع آوری شده و ارسال شده است.

زهرایی با اشاره به آمادگی ۲۰۰۰ گروه جهادی برای خدمت رسانی افزود: سازمان بسیج سازندگی درکنار سایر رده‌های سازمان بسیج مستضعفین خدمت گسترده و بی وقفه و تا حل کامل مشکلات ضروری در مناطق زلزله زده را وظیفه و رسالت خود میداند، و در صورت اعلام مسولین محلی ۲۰۰۰ گروه جهادی در سه استان مازندران، گلستان و خراسان شمالی خدمت رسانی خواهند کرد.

وی بیان کرد: مسولین بسیج سازندگی و گروه‌های جهادی حاضر در مناطق نیاز‌های امکاناتی این مناطق شناسایی و در اولین فرصت تجهیزات مورد نیاز در شهر‌های سیل زده به خصوص شهر آق قلا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سپاه تا عادی شدن شرایط زندگی سیل‌زدگان در منطقه حضور دارد

معاون هماهنگ کننده سپاه کربلای مازندران با اشاره به بازسازی مناطق سیل‌زده استان توسط سپاه، گفت: سپاه مازندران تا عادی شدن شرایط زندگی سیل‌زدگان در منطقه حضور دارد.جواد بخشی اظهار کرد: عظمت و همت بسیجیان و پاسداران این سپاه، در یاری به مردم نیازمند و حادثه دیدگان سراسر کشور، به حدی بالا بوده که بحران شدت بارندگی، سیل و طغیان اخیر مازندران که از 27 اسفند در استان مشکل و اختلال ایجاد کرد در برابر اراده امدادی خدماتی و کمک رسانی به موقع و بی وقفه مجاهدان سپاه و بسیج ناچیز است.

وی افزود: سپاه کربلا با گسیل تمام ظرفیت لجستیگی و نیرویی بسیجیان و پاسدارانش تا عادی شدن شرایط زندگی در نقاط حادثه دیده، کنار و همراه مردم خواهد ماند و آمادگی کامل خود را به منظور ساخت 500 واحد مسکونی تخریبی سیل اخیر در سه ماه، ساماندهی حریم رودها و احداث دیواره بتنی رود خانه‌ها اعلام می دارد که مسلتزم باور دولت به توان سپاه برای واگذاری این مهم با در اختیار گذاردن امکانات، مصالح و منابع است.

معاون هماهنگ کننده سپاه کربلای مازندران گفت: بزرگی و عمق حادثه به حدی بود که فرمانده کل قوا نیروهای مسلح را بر خدمات رسانی به موقع، همه جانبه و شایسته به آسیب دیدگان استان‌های مازندران و گلستان به منظور کاهش تلفات و یاری و همدردی با مردم، فراخواندند.

بخشی گفت: پنج استان سمنان، گیلان، تهران بزرگ، اردبیل و زنجان در کنار گروه مهندسی 47 سلمان نیروی زمینی سپاه در قالب استان‌های معین مازندران مشخص که فرماندهان آنان برای تعیین وظایف و چگونگی اجرای امر در این استان حاضر شدند تا بازگشت شرایط عادی زندگی مردم حادثه‌دیده را فراهم کنند.

 وی افزود: شدت بارندگی و سیل خسارت و تخریب 100 درصد به 546 واحد مسکونی، تخریب 6 دهنه پل اصلی، 60 دهنه پل فرعی، تخریب و آسیب به 430 کیلومتر راه اصلی، تخریب 1850 کیلومتر راه فرعی، آسیب به 180 واحد دامداری با برآورد بالغ بر 1214 میلیارد تومان و در بخش کشاورزی 550 میلیارد تومان خسارت در استان وارد کرد ه که سپاه کربلا در صورت موافقت دولت برای احداث، بهسازی و اجرای برنامه‌ها وارد عمل می‌شود.

معاون هماهنگ کننده سپاه کربلای مازندران گفت: در صورت موافقت و همکاری دولت با خدمت رسانی سپاه به مردم، ظرف سه ماه، واحدهای مسکونی تخریبی در سطح 10 شهرستان مازندران احداث و به مرحله بهره برداری خواهد رسید.

وی بیان کرد: در مورد کوهپایه و در مناطق بالادست استان مانند؛ بهشهر، گلوگاه، چهاردانگه، دودانگه و سوادکوه بارش برف و باران خسارت زیادی به ابنیه و راه‌های مواصلاتی وارد کرد که با تلاش فرماندهان نواحی سپاه کربلا اقدامات اولیه بازگشایی برقرار که در صورت همکاری دولت با تخصیص منابع، مصالح و امکانات شرایط استانداردسازی راه‌ها هم توسط سپاه انجام می‌شود.

بخشی یادآور شد: پس از وقوع سیل و طغیان بلافاصله 200 پاسدار و بسیجی به شهر کیاکلا در شهرستان سیمرغ که مرکز بحران سیل استان بود و بیشترین خسارات را داشت عزیمت کردند. با توجه به اینکه سپاه کربلا برای امداد رسانی به موقع و موثر به مردم، منتظر جلسه و مصوبه نمی‌ماند و عملا فعالیت‌های امدادی و خدمات ‌سانی به مردم را به صورت میدانی آغاز کردیم که ابتدا نجات جان مردم برای ما اهمیت داشت، همه ساکنان کیاکلا را به وسیله جت اسکی و قایق به نقطه امن انتقال دادیم.

وی افزود: به‌کارگیری توان لجستیکی سپاه از قبیل 10 دستگاه کامیون، بیل مکانیکی، لودر و پیگیری برای رفع مشکلات کلان حادثه در پی قطع ده‌ها ساعته برق، آب، تلفن و موبایل و جابجایی مردم در شهر کیا کلا از میدان شهید کشوری تا میدان حضرت ولیعصر(عج) با قایق و جت اسکی، همچنین 752 روستای مازندران در برفی به ارتفاع 1.5 متر گرفتار شدند.

اختصاص 150 میلیارد ریال اعتبار بلاعوض به سیل‌زدگان مازندران 

مدیرکل مدیریت بحران مازندران با اشاره به آغاز پرداخت اعتبارات بلاعوض به سیل‌زدگان استان، گفت: دولت ۱۵۰ میلیارد ریال اعتبار بلاعوض به سیل‌زدگان مازندران اختصاص داد.علی‌اصغر احمدی اظهار کرد: بر اثر سیلاب اخیر به 18 هزار هکتار از باغات کیوی و مرکبات، 82 هزار هکتار از اراضی کشاورزی، مزارع، آبزیان، مرغداری‌ها و طیور استان خسارت وارد شد. میزان پرداخت خسارت در حوزه کشاورزی در هیئت دولت پس از تصویب اعلام می‌شود.

وی افزود: در زیرآب و پل سفید ادوات مورد نیاز مستقر شده تا در صورت هرگونه ریزش و رانش، بازگشایی به صورت فوری صورت گیرد، در هزار‌جریب نکا، به دلیل به زیر صفر نرسیدن هوا و احتمال آب شدن برف، امکان سیلابی شدن مجدد وجود دارد.

احمدی بیان کرد: تاکنون هزار و 350 نفر برای دریافت کمک بالاعوض به بانک مراجعه کرده، بلافاصله پس از دریافت اسامی، بانک‌های عامل، کمک‌های نقدی را به حساب افراد واریز می‌کنند.

وی با بیان اینکه دولت از ماده 10 و 12 مدیریت بحران، 15 میلیارد تومان به مازندران تخصیص داد، افزود: این میزان با توجه به خسارت وارد شده به مازندران به صورت علی‌الحساب بوده است.

به گزارش بلاغ، تاکنون مسئولان دولتی از جمله رئیس جمهور، معاون اول رئیس جمهور، تعدادی از وزرا، رئیس مجلس و ... در مناطق سیل‌زده استان مازندران حضور یافتند اما به گفته خیلی از مردم سیل‌زده این دیدارها نمایشی بوده و این در حالی است که مردم همچنان دچار مشکل هستند و منتظر وعده‌های مسئولان...

توجه به توسعه زیرساخت‌های منطقه، اجرای طرح‌هایی به منظور جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز، برداشت‌های غیرمجاز شن و ماسه در بستر رودخانه‌ها، جلوگیری اژ تخریب جنگل، اجرای طرح ملی هیرکانی و مهم‌تر اجرای یک مدیریت کارآمدی عواملی است که می‌تواند از سیلاب و خسارت‌های جبران ناپذیر و مهمتر نابودی منابع ملی و انسانی جلوگیری شود و این نیاز به مدیریت مسئولان استانی و کشوری به استان‌های شمالی است تا سال‌های آینده به جای استقبال از میهمانان نوروزی در تعطیلات نوروز شاهد درگیری سیلاب و امداد رسانی به سیل‌زدگان نباشیم.

وضعیت منازل مردم و خساراتی که به آنان وارد شد، واقعاً دل هر انسانی را به درد می‌آورد، مردمی که منازل خود را از هرگونه گردوغبار زدودند، با شدت گرفتن بارندگی، جایی از منزل‌شان باقی نماند که بتوانند سفره هفت‌سین بچینند و با دلی خوش به پیشواز فصل شکفتن بروند.


همانند هر حادثه و هر اتفاقی دیگر در سایر نقاط کشور سیل در مازندران رخ داد اما نکته مهم مشکلاتی است که همچنان مردم باوجود گذشت بیش از 11 روز همچنان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و همچنان به قوت خود باقی است.

 

 به نقل از گلستان ما؛ سردار محمد زهرایی رئیس بسیج سازندگی کشور گفت: بعد از حضور جانشین فرمانده کل سپاه و رئیس سازمان بسیج مستضعفین در مناطق سیل زده، یک مدل قرارگاهی برای استان گلستان و مازندران تعریف شد و 7 استان به  معین استان گلستان شدند که امروز خدمت سردار نظری فرمانده سپاه استان خراسان رضوی هستیم که مسئولیت امدادرسانی به گنبدکاووس، کلاله و مراوه‌تپه برای این استان در نظر گرفته شده است.

وی افزود: اگر ما مدل مردم پایه کردن در خدمت رسانی و باور این که مردم می‌توانند کارها را انجام دهند فقط باید هدایت، حمایت و نظارت شوند که کار صحیح، به موقع و در جای خودش عادلانه و محترمانه انجام شود، بسیاری از مشکلات حل می‌شود.

رئیس بسیج سازندگی کشور تصریح کرد: شبکه عظیم نیروی انسانی بسیج که جنس آن مردمی بوده و اعتماد متقابل با مردم وجود دارد می‌تواند کمک شایان به پیشبرد کارها کند.

زهرایی ادامه داد: قرارگاه های هفت‌ گانه ما از 2 روز قبل تشکیل شده و کمک های اولیه و ضروری توسط استان‌های معین جمع آوری شده و به شکل هدفمند به دست مردم می رسد.

سردار محمد زهرایی همچنین گفت: یه سری ملزومات مثل چکمه، مواد شوینده، تی، پارو، لجن کش و... نیاز است که مردم بتوانند هرچه زودتر به منازلشان برگردند که نیازسنجی انجام شده و استان های معین از مبدا به صورت هدفمند این نیازها را به مردم منطقه می رسانند.

وی با بیان اینکه در مقطع نخست نمی‌توان میزان خسارت را برآورد کرد، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه آب‌گرفتگی چند روزه به پایه و بنا ساختمان به مرور خسارت وارد می کند و در مقطع کنونی نمی‌توان میزان تخریب را برآورد کرد زیرا باید منتظر بود تا آب فروکش کند و مکان خشک شده و به حالت اول برگردد و آن زمان برآورد کارشناسی دقیق‌تر انجام شود.

رئیس بسیج سازندگی کشور بیان داشت: پس از مشخص شدن میزان خسارت وارده به منازل مسکونی و دام‌ها، باید دید دولت چه میزان منابع و تسهیلات در اختیار سیل‌زدگان قرار می‌دهد که ما به عنوان سازمان بسیج مستضعفین و بسیج سازندگی کمافی السابق اعلام آمادگی کردیم که بعد از برآورد منابع در ساخت و بازسازی به کمک مردم خواهیم آمد.

سردار زهرایی یادآور شد: اقشار 22 گانه مانند بسیج جامعه پزشکی، بسیج ادارات، کارمندان، عشایر و دیگر اقشار بسیج در لایه سوم نقش موثری در امدادرسانی به مردم دارند و تلاش می‌کنیم تا آرامش نسبی را به مردم برگردانیم.

رئیس بسیج سازندگی کشور گفت: نیروهای بسیج از همه اقشار تا بازسازی و برگشت مردم به زندگی عادی در کنار مردم هستند.

منبع: سایت های خبری، گلستان ما، بلاغ نیوز و دانا