کد خبر: 7347 ۱۶:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۴

امام جمعه اردبیل

گران فروشی و احتکار، همراهی با دشمن و خنجر از پشت به ملت است

نماینده ولی فقیه فقیه در استان با بیان اینکه گران فروشی و احتکار در چنین روزهایی، همراهی با دشمن و خنجر از پشت به ملت است خاطرنشان کرد: این کار در واقع خیانت و رفتن به جنگ بندگان خدا و در نتیجه جنگ با خود خداوند است.

گران فروشی و احتکار، همراهی با دشمن و خنجر از پشت به ملت است

به گزارش ابصارخبر، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در خطبه های این هفته نماز جمعه با اشاره به دیدار خود با ریاست سازمان صدا و سیما اظهار داشت:  در این ملاقات بر دو مطلب بزرگ توافق شد که یکی از آنها ساخت سریال بزرگ شاه اسماعیل بود.

وی با بیان اینکه ریاست محترم سازمان صدا و سیما از این پیشنهاد استقبال فوق العاده کردند ، گفت: علی عسگری آن را یک قدم بسیار مهم فرهنگی و تربیتی برای کشور دانستند و در تصمیم اولیه قرار شد یک نویسنده زبده، قَدَر و در شأن این سریال تعیین شود.

امام جمعه اردبیل به دومین توافق خود با صدا و سیما اشاره کرد و گفت: توافق شد که جشنواره تولیدات استانی صدا و سیما در سال 1399 در استان اردبیل برگزار شود. که این تصمیم برای چهره فرهنگی و هنری استان قطعا مفید خواهد بود .

آیت الله عاملی در بخش دیگری از خطبه ها به محاسن نوروز اشاره کرد و گفت: بزرگترین وظیفه ما در ایام عید و قبل از ان، غم گساری با دردمندان است.

وی با بیان اینکه گران فروشی و احتکار در چنین روزهایی، همراهی با دشمن و خنجر از پشت به ملت است خاطرنشان کرد این کار در واقع خیانت و رفتن به جنگ بندگان خدا و در نتیجه جنگ با خود خداوند است.

نماینده ولی فقیه در استان با بیان اینکه باید با تمام توان سفره مستمندان را رونق بدهیم گفت: همه باید شادی خود را با هم تقسیم کنیم چراکه طبق روایات، مروت آن است که انسان سفره خود را در ساحت بیت خود برپا کند تا همه از آن بهره مند گردند.

وی با بیان اینکه انسان مریض، کسی است که با شکم پر می خوابد در حالی که در اطراف او کسانی هستند که به کمترین سطح از تغذیه حسرت دارند به نهج البلاغه اشاره کرد و گفت: امیرالمومنین خود را در محرومیت شدید قرار می داد و از خوردن غذاهای الوان اجتناب می کرد و هیچوقت شکم خود را پر نمی ساخت و می فرمود احتمال دارد در یمامه کسی باشد که گرسنه باشد. او تنها امامی است که با احتمال گرسنگی رعیت، گرسنه مانده است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی به سیره عملی و رفتاری پیامبر اکرم(ص) نیز اشاره کرد و گفت: رسول خدا نیز هیچوقت در کنار سفره تنها نمی نشت و نمی خواست یکه خوار باشد. او علی را مامور می کرد تا گرسنه ای را پیدا و کنار سفره او بیاورد. و می فرمود بهترین سفره، سفره ای است که دستهای زیادی در آن دیده شود. امیرالمومنین نیز هیچوقت کنار سفره تنها نمی نشستند و منتظر مهمان می ماندند به حدی که زمانی حضرت گریه کردند؛ وقتی از علت گریه سوال کردند فرمود "هفت روز است یکه خوار شده ام برایم مهمان نیامده است"

وی اقدامات کمیته امداد و بهزیستی ر در محرومیت زدایی یاداور شد و گفت: در این هفته 35 محکوم مالی به همت ستاد دیه و همکاری نهادها و خیرین آزاد شدند

امام جمعه اردبیل به امار شکایات مالی در استان اشاره کرد و گفت: در کل سالی که گذشت 314 نفر با مبلغ 70 میلیارد تومان آزاد شدند. 30 میلیارد آن را شکات محترم احسان کردند. چهل میلیارد دیگر توسط ستاد دیه که توسط خیّرین حمایت می شود، پرداخت گردید..

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان در بخش دیگری از خطبه ها با اشاره به ایام درختکاری اظهار داشت: توسعه فضای سبز و حفظ فضای سبز جزو عبادات موکد در اسلام و جزو سیره معصومین و در زمان ما یک ضرورت است.

وی افزود: متاسفانه ما رنگ عبادت را در مسجد تندتر می بینیم در حالی که بعضی از عبادات ثوابی بسیار بالاتر از نماز دارد مثل برآورده ساختن حاجت مومن که مساوی با نود سال عبادت مقبول و ویژه است.

عاملی تصریح کرد: درختکاری عبادتی است که رسول خدا بر شرافت ذاتی آن صحه گذاشته و فرموده است اگر قیامت بر پا شد در حالی که در دست شما نهالی است، اگر می توانید قبل از برپا شدن قیامت، آن را بکارید.

وی ادامه داد: معلوم است که با برپا شدن قیامت این نهال و زحمت کاشتن آن از بین خواهد رفت اما حضرت از این طریق می خواهد بر شرافت ذاتی آن تاکید کند

وی گفت: با صنعتی شدن زندگی بشر و ازدیاد آلاینده ها، فقر اکسیژن در زندگی بشر بیداد می کند. گازهای مهلک و خطرناک نظیر دی اکسید کربن در هوای شهرها سال به سال زیاد و سلامتی افراد را تهدید می کند. در چنین شرایطی مساله درخت و درختکاری راه حلی مناسب برای مبارزه با آلودگی های مذکور به شمار می آید. ایجاد جنگل مصنوعی و فضای سبز در اطراف شهرهای بزرگ به منزله تأسیس کارخانجات تولید اکسیژن است.

عاملی به سخنان رهبر معظم انقلاب در خصوص درختکاری اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری شعار «هر ایرانی یک درخت» را تحسین کردند. اگر دیر بجنبیم، ریزگردها به سراغ ما هم خواهد آمد. درختان و پوشش گیاهی، توازن را در دما و آب و هوای جهان به وجود می آورند. یک هکتار جنگل کاج می تواند 36 تن گرد و غبار را در عرض سال پاکیزه کند.

وی افزود: با احترام به تمام تلاشهایی که اخیرا در خصوص حفظ محیط زیست و عرصه های جنگلی صورت گرفته باید گفت این تلاشها مناسب با خرابی ها نبوده است

رئیس شورای فرهنگ عمومی با بیان اینکه متخصصین اعلام کردند 30 سال دیگر در شمال ایران جنگلی وجود ندارد گفت: مساحت جنگل های کشور از 18 میلیون به 11 میلیون کاهش پیدا کرده است. بر اساس آمار در چند سال اخیر 40 میلیون اصله درخت 30 ساله خشک شده است. یک فاجعه ای درست شده به نام مرگ گروهی برخی درختان بومی ایران. جنگل های زاگرس از بین رفته و جنگل های شمال هم در حال نابود شدن است در برابر این خطر بزرگ، چاره اصلی، فرهنگ سازی است و ما در این مسیر به یک منبع عظیم از اعتقادات دینی متصل هستیم

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل در ادامه گفت:  این مساله باید در آموزش ابتدایی و مقاطع بالاتر وارد شود تا بچه های ما از اول به حفظ محیط زیست حساس باشند نظام آموزشی ما باید  با راهکارهای علمی یک نگاه قدسی در دانش آموزان نسبت به درخت و درختکاری و حفظ محیط زیست ایجاد کند مثل اینکه در بچه ها از اول این احساس زنده شود که بدون فضای سبز بیماری های مهلک، کره زمین را خواهد گرفت. یا این احساس ایجاد شود که گیاهان و درخت شعور دارند.

وی در پایان خطبه های نماز جمعه این هفته اردبیل با بیان اینکه در اعتدال ربیعی عنایت خداوندی به صورت ویژه بر زمین نازل می شود  خاطرنشان کرد: به همین جهت چنین لحظه ای که از لحظات نزول رحمت است مظنه استجابت دعا می باشد از این رو در اولین بامداد سال جدید که روز پنجشنبه است بعد از نماز صبح در مسجد میرزا علی اکبر مرحوم با دعای توسل و واسطه کردن چهارده معصوم رو به درگاه خداوند نهاده و برای داشتن مقدرات و سرنوشت مبارک برای خود و خانواده ها و ملت بزرگ ایران و رفع گرفتاری ها، استجابت دعاها، نابودی دشمنان، عزت ملت و کشور و سلامتی و موفقیت رهبر بزرگ انقلاب دست به دعا بر خواهیم داشت.

انتهای پیام/ج